Sağlam bir evlilik için aile bütçesi yapın | kadınları ilgilendiren herşey!
facebook'da payla
Sponsorlu Bağlantılar

Sağlam bir evlilik için aile bütçesi yapın

Evlilik size bol masraflı ve epey uğraşlı gözükebilir. Evlilik prosedürlerini gerçekleştirmek için uzun hesap listeleri çıkartabilirsiniz. Bunlar arasında yeni ev ve mobilyalar, düğün masrafları ve balayı gibi bir sürü detaylar ve fiyatlar sizin gözünüzü korkutabilir ve paranız elden gidiyormuş hissine kapılabilirsiniz. Ama ne yazık ki asıl faturalar, cicim ayları bittikten sonra gelmeye başlıyor. Burada da asıl iş size ve eşinize düşüyor. Eşiniz de, siz de kazandıklarınızı varsa borçlarınızı birleştirmeli ve evin faturasını ortak olarak ödemelisiniz. Öncelikle eşinizle beraber kredi kartlarınızı ve bütçelerinizi paylaşın.

Aile bütçesi yapın
Evlilik yemininde de söylediğiniz gibi iyi günde ve kötü günde beraber olmak ve bir ömür geçirmek için, her iki tarafında geliri konusunda birbirine açık olması gerekir. İlerde çocuklarınızın ve yuvanızın mutluluğu için atacağınız tüm adımlarda birbirinize açık olmanızın faydalarını göreceksiniz.

Ayrıca eğer aranızdan birinin borçları var ise, ’senin borcun beni ilgilendirmez’ gibi tutumlardan uzak durun. Bu evliliği iki şirketin birleşmesi gibi görün ve zararı da ortak paylaşın ki, karınız da büyük olsun. Evliliğin ilk aylarında beyaz eşya, balayı masrafları vs. derken aylık masrafınız normal zamandan biraz daha fazlaya çıkabilir. Evliliğinizden 1-2 ay sonra ekstra masraflar kesilince, eşinizle beraber ev içi ve dışı olmak üzere 2 liste hazırlayıp, nereye ne kadar para harcıyorsunuz gibi bir hesap tablosu çıkarabilirsiniz. Yemek, alışveriş vs gibi şeylerden kısmadan önce paranızın nereye gittiğini görmeniz açısından bu listeler size çok faydalı olacaktır.

5 yıllık program hazırlayın
En önemlisi de evlilik ticaret gibidir; hedeflerinizi uzun vadeli ve kısa vadeli olmak üzere ikiye ayırabilirsiniz. Eşinizle beraber, sizin için mali açıdan önem taşıyan en az üç idealinizi yazın. Bunlardan bazıları 5 yıl içerisinde, bazıları da 15 – 20 içerisinde gerçekleştirmek istediğiniz hedefler olabilir. Uzun vadeli hedeflerinizden biri çocuğunuzun eğitimi, kısa vadeliden biri ise bu sene içinde gerçekleştirmeyi düşündüğünüz seyahat programı olabilir.

Birbirinize emeklilik hayallerinizden de bahsedebilir ve bu hedeflerinizi nasıl başarabileceğinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Evlilik kimilerine zor ve masraflı gözükse de iki tarafta çalışıyorsa, kazandıklarınız açısından size avantajlı bile gelebilir. Masraflarınız ve yatırımlarınız, evlilikle beraber ikiye katlandığı için, eşinizle beraber karşılıklı oturup, bütçe gelir, gider tablolarını hazırlarsanız, ileride çıkabilecek tatsızlıkları da şimdiden önlemiş olursunuz.

Sponsorlu Baglantilar
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , , , ,

Yorum Yapın

Geri izleme ve Yorumlar RSS

Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>