Ev yapımı doğal maskeler | kadınları ilgilendiren herşey!
facebook'da payla
Sponsorlu Bağlantılar

Ev yapımı doğal maskeler

Evdeki malzemelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz tamamen sağlıklı ve doğal, her cilt tipine özel ev yapımı cilt maskesi tarifleri…

 Maske yaparken dikkat!

Maske yapmadan önce yüzünüze buhar banyosu uygulayın. Bunun için derin olmayan tencerede su kaynatıp, havluyla örttüğünüz yüzünüzü 5 dakika buhara tutun. Gözeneklerin açtığını göreceksiniz.

Göz kenarlarındaki cilt çok hassas olduğu için, buralara maske sürmeyin. Çünkü kırışıklıklara yol açar.

Meyvelerle yaptığınız maskelerde, meyvelerin çürük olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde cilde mikrop bulaştırabilirler. Ham meyveler de vitamin açısından çok zengin olmayacağı için, olgun meyveleri tercih edin.

Maskeyi temizledikten sonra, cilde yağlıysa nemlendirici krem, kuruysa da yağlı bir krem sürün.

Maske kullanıldığında yüz üzerinde hemen bir parlaklık oluşur. Maske uygularken yüzün tamamen hareketsiz olması gerekir. Özellikle sırt üstü yatarken maske uygulamak en doğru hareketlerden biridir.

Hassas ciltler için
Malzemeler:2 çay kaşığı kekik, 2 çay kaşığı krema

Yapılışı:Kekiği kaynatıp çıkarılan konsantre suyu kremayla karıştırın. Göz bölgesi hariç, yüzünüze ve boynunuza uygulayın.

Temizleme maskesi
Malzemeler: 2 çay kaşığı un, 1 çay kaşığı su, 1 çay kaşığı bal

Yapılışı: Tüm malzemeyi karıştırıp, yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 7-8 dakika bekledikten sonra ılık suyla cildinizi temizleyin.

Avokado maskesi
Yapılışı: Avokadoyu tahta kaşıkla ezip yüzünüze ve boynunuza parmaklarınızla yedirin. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla çıkartın. Cildinizin E vitamini ihtiyacını giderin.

Yoğurt maskesi
Malzemeler: Sabahları kahvaltıda kullandığınız mısır gevreklerinden (2 kaşık) ve 2 kaşık yoğurt

Yapılışı:Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve ardından bol su ile durulayın. Çok daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Nemlendirici maske
Malzemeler: 1 yumurta, 1 çay kaşığı un ve 1 sıvı yağ

Yaplışı: Yumurtayı çırpıp, yağ ve unla iyice karıştırın. 15 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra temizleyin.

Vücut maskesi
Malzemeler: 1 bardak bal, 1/2 bardak susam ve nane.

Yapılışı: Karışımı vücudunuza uyguladıktan 15 dakika sonra ılık suyla duş alın.

Kayısı maskesi: İki tane olgun kayısıyı püre yapın. Yüzde 15-20 dakika bekletin. Bu maske yüzü gerer. Her cilde uygulanabilir.

Çilek maskesi: İki-üç çileği iyice ezip yüze sürün. Yine 15-20 dakika yüzde bekletin. Özellikle yağlı ciltlere bu maskeyi uygulayın.

Bal maskesi: Bir yumurta sarısının birazını, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp yüze sürmek, özellikle kuru ciltler için çok yararlıdır. Maskeyi yüzde 15-20 dakika bekletmek gerekir.

Yulaflı maske: Bir çorba kaşığı yulaf ve bir çorba kaşığı gül suyunu boza kıvamına gelene dek karıştırın. Yüze sürün. Yağlı ciltler için çok uygundur. Üstelik siyah noktaları temizler.

Salatalık maskesi: Sıkıştırıcı ve ferahlatıcı özelliği nedeniyle yağlıya yakın normal ciltler içindir. Cilde parlaklık verip canlandırır ve gözenekleri sıkıştırır. Salatalığın çekirdeksiz bölümünden bir kahve kaşığı alıp iyice ezdikten sonra iki kahve kaşığı nemlendiriciyle karıştırın. 10 dakika yüzünüzde bekletin. Ayda sadece iki kez uygulayın.
Yumurta Maskesi: Buğday, 2 yumurta, badem yağı ve gül suyu hazır bulundurulmalı. Hazırlığı ise, 2 avuç buğday, 2 bardak suda ezilir. Ezme işlemini sıcak suda da yapabilirsiniz. (Sıcak suda ezilen buğday soğumaya terk edilirken)2 yumurta sarısı ve bir çorba kaşığı badem yağı buğday karıştırılır. Daha sonra bu karışımı buğday ezmesine konur. İyice karıştırılıp krem halini alması sağlandıktan sonra yüze sürülür. Maske halini aldıktan sonra maske ciltte kurumaya başlanması (maskenin kuruması cildin niteliğine göre değişmektedir) hissedildiğinde ılık suyla yıkanır. Havlu ile kurulandıktan sonra cilde gülsuyu sürülür. Böylelikle ciltte meydana gelen tahrişlerin zamanla yok olması sağlanmış olur.

Havuç maskesi: 1 yumurta, zeynityağı ve havuç malzemeleri elde edilmelidir. 1 tatlı kaşığı havuç suyu çıkartana kadar robotta havucun suyu çıkartılır. Mutfak robotu olmayanlar ise havucu rendeleyip sağanda döverek suyunu çıkartabilirler. Daha sonra, 1 yumurta sarısı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı ve karıştırılır. Karışımı tamamlayıp inceliğini baş ve işaret parmağımızın arasına alarak inceliğini kontrol edip kıvamı yakaladığımıza emin olduktan sonra cildimize süreriz. Unutmayın her maske kalın şekilde olacak diye bir şart yoktur. Bu cilt maskesi saydam olduğu için 2-3 kat sürüldükten sonra 20-30 dakika etkileşime bırakılır. Bu süre zarfında cildinizde sıkılaşma ve hücrelerde telleşme meydana gelecektir. Süre bitiminden sonra maske uyguladığımız yer ılık suyla yıkandıktan sonra kurulanmalıdır.

Yeşil çay maskesi:
Yeşil çayın cilt için vitamin ve bakteri öldürülmesi konusunda etkili olduğu ortaya çıktı. Yeşil çay maskesi saydam bir maskedir. Bunun özelliği ise etkileşimi kolay olan bir maskedir.

Malzemeler: Yeşil çay, badem yağı, çiçek balından oluşmaktadır. Bir çaydanlıkta veya cezvede bir su kaynatılır. Kaynar haline gelen sudan bir çaybardağına konulur ve soğumaya bırakılır. Daha ılığın üstünde bir sıcaklıktan 1 yemek kaşığı dolusu yeşil çay eklenerek 5 dakika demlendirilir, süzülür ve soğumaya bırakılır. 3 yemek kaşığı dolusu bademyağı ve 1 yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice karıştırılır. Yeşil çay bu karışıma yavaş yavaş eklenirken karıştırmaya devam edilir. 10 dakika karşım yapıldıktan sonra maskeye hazırlayın. Elinizle veya bir yüz fırçasıyla karışımı cildinizin genişliğine göre, boyuna veya enine elinizle yapıyorsanız dairesel hareketlerle yedirin. Yaptığınız maske cildinizde 20 dakika kadar etkileşime bırakıldıktan sonra ılık suyla temizleyin. Daha sonrada soğuk su masaj yaptıktan sonra kurulayın. Cildiniz taze ve zamanla derisinde incelme görülecektir.

Sponsorlu Baglantilar
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , ,

Bir Yorum »

  • buse said:

    nemlendirici maskede 1 çay kaşığı un 1 adet yumurta ve 1 sıvı yağ yazmışsınız da orda bir sıvı yağ derken ne demek istediniz yani bir çay kaşığımı,bir bardakmı,yoksa bir çay bardağımı?

Yorum Yapın

Geri izleme ve Yorumlar RSS

Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>