Kıyafet tercih ederken `görgülü` olun | kadınları ilgilendiren herşey!
facebook'da payla
Sponsorlu Bağlantılar

Kıyafet tercih ederken `görgülü` olun

`Sadece kıyafet işte, güzel görünsün yeter.` deyip geçmeden önce şöyle durup bir düşünün. Nerede, nasıl ve neye uygun kıyafet tercihinde bulunduğunuzun, çevrenizin size olan saygınlığının artmasında ya da azalmasında önemli bir unsur olduğunu fark edeceksiniz.

Şu aralar birçoğumuz birbiri ardına akşam yemeği davetleri alıyoruz. Peki akşam yemeklerine giderken nasıl giyinmek gerektiğini gerçekten biliyor muyuz? Davet saatine, türüne ve ortama uygun kıyafetler giymek sanıldığından çok daha profesyonellik gerektiren bir iştir.

Yemek davetlerini ikiye ayırabiliriz. Ev ortamında gerçekleştirilen akşam yemekleri ve otel, restoran, kulüp gibi dışarıda verilen yemek davetleri… Kıyafetiniz her ne kadar moda ile uyumlu olsa da aşırı ve alışılmışın dışındaki tasarım ve renklerden uzak durmak gereklidir.

Katılacağınız davetin mekânı, resmiyet derecesi, katılacak konuklar, tercih edeceğiniz kıyafetin model ve rengi konusunda size ön fikir verebilir.

Ev ortamı daha samimi ve sıcak bir etki oluşturacağı için giysilerinizi daha sade tercih etmekte fayda var. Yine de davetin türü seçeceğiniz giysiyi direkt etkilemelidir. Doğum günü ve iftarda giyilebilecek giysiler aynı olmamalıdır. Giysileriniz kişiliğinize ayna tuttuğundan dolayı, sadece güzel ve şık olmakla kalmamalı, amaca, çevreye ve zaman dilimine de uymalıdır.

Ev davetlerinde çok uzun abiye kostümlerden uzak durun. Aşırı sallantılı ve sesli takılar, abartılı mücevherler, çok yüksek topuklu ayakkabılar, her dakika bir yerlerini düzeltmek zorunda kaldığınız rahatsız kıyafetler ve çok canlı renklerden mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır. Sizin beğenerek taktığınız takınız yanı başınızda oturan konuğu sesi ile rahatsız edebilir.

Ev sahibine yardım edebileceğinizi düşünerek çok yüksek topuklu terliklerden kaçının. Aynı şekilde çok bol kollardan, sarkan manşet bağcıklarından oluşan bluzları tercih etmeyin. Masanın ortasındaki yemeğe uzanmanız gerekirse hoş bir görüntü olmaz. Oturduğunuzda ve kalktığınızda size rahatsızlık vermeyecek bolluktaki giysilerle rahat edeceğinizi, aynı zamanda da şık görüneceğinizi bilmenizde fayda var.

Davet sahibi ve diğer konuklar çok yakınınız değil ise kot pantolon ve tişört giymemenizi öneririm. Unutmayın, gideceğiniz yemek ev ortamında olsa dahi akşam yemeği.

Otel, restoran gibi dış ortamlarda biraz daha dikkatli giyinerek saygınlığınıza katkıda bulunmak mümkün. Önceliğinizi yemeğin veriliş amacına yoğunlaştırın. Düğün ve nişan gibi eğlenceli akşam toplantılarında tercih edilecek kıyafet ile iftar gibi dinî düşünceler ile toplandığınız akşam yemeklerinde giyebileceğiniz giysiler büyük farklılık gösterir.

Düğün ve eğlence amaçlı yemeklerde biraz daha abartılı ve iddialı giyinilebilirken diğer toplantılarda çok daha özenli ve adabına, yemeğin ruhuna uygun tercihlerde bulunmak gereklidir. Akşam davetlerinde genellikle siyah tercih edilir. Ama farklı bir renk kullanmak istiyorsanız pastel tonları tercih edebilirsiniz. r.yazici@zaman.com.tr

Akşam yemeklerinde uyulması gereken kılık kıyafet anlayışı

İklim şartlarına, kişinin makamına, yemeğin resmiyet derecesine dikkat edilmesi gerekir.

İlk defa katılacağınız bir ortam ise klasik bazı giyim kurallarına göre hareket edebilirsiniz.

Kombin yapmakta güçlük çekiyorsanız tek parça bir elbise tercih edebilirsiniz.

Beyler için beyaz gömlek her zaman kurtarıcıdır. Kol düğmeleri ile kıyafetinizi şıklaştırabilirsiniz. Siyah, lacivert takımlar her ortama uygundur. Ayakkabı ve kemerler uyumlu olmalıdır.

Kısa ve dar giysilerden uzak durun. Terliyorsanız hava alabilen kumaşları tercih edin.

Ev davetlerinde çoraplarınızın giysinizle mutlaka uyumlu olmasına özen gösterin.

Aşırı makyajdan kaçının. Bardakta kalacak ruj lekesi pek de hoş bir manzara değil.

Sadece güzel giyinmek yeterli değildir. Yemeklerde el bakımı çok önemlidir.

Giysilerinizin lekeli, ütüsüz ve kirli olmamasına dikkat edin.

Seçeceğiniz giysinin yaşınızla uyumlu, sade ve temiz olması sizi en zarif konuk yapabilir.

ZAMAN

http://www.haberaktuel.com

Sponsorlu Baglantilar
Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yapın

Geri izleme ve Yorumlar RSS

Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>