Trabzon hurmasının faydaları | kadınları ilgilendiren herşey!
facebook'da payla
Sponsorlu Bağlantılar

Trabzon hurmasının faydaları

KTÜ Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Turan Karadeniz ”Trabzon hurması yaygın olarak görülen kanserden korunmada önemli yer tutmaktadır” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Turan
Karadeniz ”Trabzon hurması yaygın olarak görülen kanserden korunmada önemli yer tutmaktadır” dedi.

Karadeniz AA muhabirine yaptığı açıklamada ”cennet hurması” olarak da bilinen Trabzon hurmasının Türkiye’de Kuzey Anadolu Hatay ve Antalya civarlarında yetiştiğini belirtti.

Anavatanı Uzakdoğu olan Trabzon hurmasının birçok yabancı menşeli meyve türleri gibi Türkiye’de başarıyla yetiştirildiğini ifade eden Karadeniz ”Bu meyvenin Trabzon hurması olarak bilinmesinin sebebi ilk önce Artvin yöresinde görülmüş olmasıdır. Yıllar önce Artvin’in Trabzon’a bağlı bir bucak olması dolayısıyla bu meyve Trabzon hurması ismiyle tanınır. Ancak Trabzon hurması ülkemizde en fazla Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir” diye konuştu.

Trabzon hurması yetiştiriciliğinin yıllar öncesine dayanmasına rağmen gerek üretim gerekse pazarlama açısından henüz istenilen düzeye ulaşmadığını kaydeden Karadeniz 40’ın üzerinde ilde ancak 750 bin Trabzon hurması ağacı yetiştirildiğini bu ağaçlardan sadece 15 bin ton ürün alınabildiğini ifade etti.

MEYVENİN YARARLARI

Trabzon hurmasının A vitamini ve karbonhidrat açısından çok zengin olduğuna işaret eden Karadeniz ”Kalp-damar sistemi hastalıklarının tedavisinde şifalıdır bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir. Antioksidanlarca zengin olması nedeniyle günümüzde yaygın olarak görülen kanserden korunmada önemli bir yer tutmaktadır” dedi.

Bu meyvenin zayıflığın giderilmesi kansızlık vitamin eksikliği ve mide-bağırsak hastalıklarına iyi geldiğini belirten Karadeniz şunları kaydetti:

”Trabzon hurması yenmeye devam edilirse ishali kesmekte iştahı açmakta mideyi kuvvetlendirmekte safranın hararetini gidermekte mide gastritini önlemekte bağırsak iltihabını iyileştirmektedir.
Trabzon hurmasının yaprakları kaynatılıp saç ve yüz yıkanırsa cilt ve saç güzelleşmektedir. Trabzon hurmasının yaprakları kaynatılarak elde edilecek su temizlikte kullanılabilir.”

Sponsorlu Baglantilar
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum »

  • bedir boğa said:

    ben sadece sn: turan karadenizin hurmanın faydaları hakkında söylediklerini her arkadaşın buraya tasıdıgını gördüm ama o da yeterli degıl.yaprakları kaynatılınca yuze ve saca faydalı dıyor sonrada yapraklar kaynatılınca temızlık maddesı oluyor dıyor.ne kadar nasıl hangi yaprak dalın yapragımı yoksa meyvenın yapragımı dogru duzgun bır acaıklama yok madem dogru duzgun yazmayacaksın neden yazıyorsun. not: sözüm sn:turan karadenize degıl yanlıs anlasılmasın sadece bu bılgiyi bu sekılde elden ele yetersızce dolastırmakta bır sakınca gormeyenlere.

Yorum Yapın

Geri izleme ve Yorumlar RSS

Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>