Yoğurt suyu – Yoğurt suyu Yararları – Yoğurt suyu vitamin deposu | kadınları ilgilendiren herşey!
facebook'da payla
Sponsorlu Bağlantılar

Yoğurt suyu – Yoğurt suyu Yararları – Yoğurt suyu vitamin deposu

Yoğurt suyu – Yoğurt suyu Yararları – Yoğurt suyu vitamin deposu

Yoğurt suyu

Yoğurdun suyunda bulunan ve Türkiye’de eksikliği en fazla görülen vitaminlerden biri olan Riboflamin (B2) vitaminin sağlık açısından son derece yararlı olduğu bildirildi. Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim görevlisi Dr. Nurten Budak, yoğurdun görünümü ve lezzetini artıracağı düşüncesiyle suyunun dökülmesinin yanlış olduğunu söyledi. Dr. Budak, “Yoğurdun suyuna sarı ve yeşilimsi rengi veren B2 vitaminidir. Yoğurdun suyunun dökülmesi ile sağlık açısından son derece yararlı olan bu vitamin de boşa gitmektedir. Bu nedenle yoğurt suyu kesinlikle dökülmemelidir. Yoğurdun suyunun mutlaka dökülmesi gerekiyorsa, süzülüp, yemeklere katılmalıdır” dedi.
B2 vitamini eksikliğinin, göz ve ağız kenarlarında çatlamalar ve yaralara neden olduğunu ifade eden Budak, “B2, Türkiye’de eksikliği en fazla görülen vitaminlerden biridir. Bu nedenle yoğurt suyunun değerlendirilmesi sağlık açısından önemlidir. B2 vitamini, vücuttaki protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşim içine girerek, onların kullanılmasını kolaylaştırır. Böylece vücut bunlardan daha çok yarar sağlar” dedi.
Kola yerine ayran
Dr. Budak, ayranın içindeki yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkisiyle kanser başlangıcını önlediği ve tümör gelişimini gerilettiğini de söyledi. Ayranın hayli zengin bir içeriğe sahip olduğunu söyleyen Budak, şunları söyledi:
“Ayran, kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etki yapar. Ayran ayrıca, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposudur. Ayran, kolestrerol miktarının azaltılmasının yanısıra, toksit maddelerin notralizasyonunu sağlar, vücudun sıvı dengesini korur. Bu nedenle, yoğurt suyu ayran olarak da değerlendirilebilir”

Kaynak : Milliyet

Sponsorlu Baglantilar
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , , ,

Bir Yorum »

 • nazlı said:

  Yoğurt suyu sağlık kaynağı

  Demet ÖZTÜRK (DHA)

  Kayseri Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve
  Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nurten Budak, yoğurt suyunda bulunan B2 (Riboflamin) vitamininin, sağlığa son derece yararlı olduğunu bildirdi.

  Budak, yoğurdun görünümü ve lezzetini artıracağı düşüncesiyle suyunun dökülmesinin yanlış olduğunu belirtti. Budak, yoğurt suyunun ayran olarak değerlendirilebileceğini belirterek ayranın içindeki yoğurt bakterilerinin
  antikanserojen etkisiyle kanser riskini önlediği ve tümör gelişimini
  gerilettiğini bildirdi.

Yorum Yapın

Geri izleme ve Yorumlar RSS

Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>